Vklop
Izberi temo
Povečaj
Pomanjšaj
Izklop teme
25
maj.
2009
Otvoritev MBO-ja

V četrtek, 14. maja, so župani 24 občin Savinjske regije in okoljski minister Karl Erjavec slovesno odprli objekt mehansko-biološke obdelave odpadkov, ki je zadnji v okviru celostnega projekta Regionalni center za ravnanje z odpadki Celje.

V četrtek, 14. maja, so župani 24 občin Savinjske regije in okoljski minister Karl Erjavec slovesno odprli objekt mehansko-biološke obdelave odpadkov, ki je zadnji v okviru celostnega projekta Regionalni center za ravnanje z odpadki Celje.

Kaj zajema proces mehansko biološke obdelave preostanka mešanih komunalnih odpadkov?
Preostanek odpadkov gospodinjstva odlagajo v posebnih zabojnikih. Teh odpadkov brez predhodne obdelave ni dovoljeno odlagati. S procesom mehansko biološke obdelave odpadkov volumen teh odpadkov zmanjšamo za približno dve tretjini prvotne mase. Ena tretjina se izloči v procesu biološke obdelave, druga tretjina pa se izloči iz preostanka.
Po sprejemu odpadkov v sprejemnem delu naprave odpadke zmeljejo, maso biološko obdelajo, nato pa še mehansko.  Biološka obdelava se odvija v prostoru za biostabilizacijo. V 14-dnevnem procesu biooksidacije se izločajo organske snovi predvsem v obliki CO2, prihaja tudi do izgube vlage. S tem procesom dobijo t.i. stabilat oziroma stabilen, suh in higieniziran proizvod brez neugodnega vonja.
Kompleten proces se odvija v zaprti hali.  Da preprečijo onesnaževanje okolja pri procesu biostabilizacije, izhajajo plini skozi biofilter. Izcedne vode se vodijo na čistino napravo na predčiščenje, od tam pa odtekajo v kanalizacijo.
Po končanem procesu biostabilizacije avtomatski žerjav prenese biostabiliziran material do transporterja, po katerem material potuje iz prostora biostabilizacije v prostor mehanske obdelave.
Mehanska obdelava vključuje:  mletje, sejanje in separacijo. Pri tem pride do ločitve: lahke frakcije, kovin, biostabilata in inertne frakcije. Na situ se izloči težka frakcija. Za sitom se z zračnim separatorjem oddvoji gorljivi del – t.i. lahka frakcija, ki se zmelje, nakar se s pomočjo magnetov in vrtinčnega magnetnega polja izločijo kovine.
Težko frakcijo odložijo na odlagališču, kovine prevzame prevzemnik sekundarnih surovin, lahka frakcija pa se uporablja kot energent v toplarni.

Glerijo fotografij z otvoritve si lahko ogledate tukaj.

Ostale novice
18
avg.
2023
PODALJŠAN DELOVNI ČAS ZC BRASLOVČE
Obveščamo vas, da bo zbirni center za odpadke Braslovče od ponedeljka, 21. avgusta 2023, do petka, 25. avgusta 2023, obratoval po podaljšanem odpiralnem času. V tem obdobju bo odprt med 9. in 17. uro, v soboto pa po običajnem odpiralnem času, to je od 8. do 13. ure.
Več >>
24
jul.
2023
OBVESTILO GLEDE ODVOZA POLOMLJENIH DREVES PO NEURJU
V teh dneh smo na Simbio prejeli povečano število klicev v zvezi z odvozom dreves in večjih vej, ki jih je v preteklih dneh polomil močan veter. V zvezi s tem vas bi radi obvestili, da družba Simbio ne izvaja storitve odvoza dreves, zato se morajo lastniki zemljišč, na katerih so podrta drevesa, obrniti na ustrezne ponudnike.
Več >>
24
jul.
2023
ZBIRNI CENTER V VOJNIKU DANES, 24. julija, IZREDNO ODPRT OD 12:00 DO 17:00
Obveščamo vas, da bo danes, 24. julija 2023, med 12:00 in 17:00 uro, izredno odprt zbirni center v Vojniku zaradi pomoči pri odstranjevanju posledic neurja.
Več >>
21
jul.
2023
Zeleni rez in veje pripeljite na zbirni center – Zbirni center Vojnik odprt tudi danes
Občani lahko zeleni rez in veje dreves, ki so jih polomila neurja, pripeljejo v svoj najbližji zbirni center. Prevzeli jih bomo brezplačno, kot je običajna praksa za vsa gospodinjstva.
Več >>

Kontakt

Kontakt:
03 425 64 00
03 425 64 12
info@simbio.si

Imate vprašanje?

Spletna stran uporablja piškotke za zagotavljanje boljše uporabniške izkušnje, optimizacijo prikaza prilagojenih vsebin in spremljanje statistike obiska. Z nadaljnjo uporabo se strinjate z uporabo piškotkov. Odločitev lahko spremenite s klikom na Piškotki in izberete povezavo "Izbriši piškotke".